Kripto Para Borsa Terimleri

0
1823

Kripto Para Borsa Terimleri
İlk yatırım yapmaya karar verdiğimizde Kripto para borsaları hakkında bilgi almak ve kazanç elde etmek için girdiğimiz sosyal platformlarda bazı jargon kelimelerle karşılaşırız ve tabiri caizse “aval aval” bakarız ve hiçbir şey anlamayız. Pek de okumayı seven bir toplum olmadığımız için de sıkıcılığı gidermek adına Bu yazımızda sizlere sıkça kullanılan terimlerin manalarından biraz mizaç katarak bahsetmek istiyoruz;

Bitcoin: Sembolü ฿, yani dolarlı b simgesi gibi bir şey ya da kısaltması BTC dediğimiz kripto paraların babası olan sanal paradır.
BlockChain : Herkesin hayran kaldığı apayrı bir teknolojidir. Türkçe karşılığı “Blok Zinciri”dir. Kısaca;Kripto paraların temel yapı taşı, alt yapısıdır. Sitemiz içerisinde bununla ilgili makalelere ulaşabilirsiniz.
Altcoin : Bitcoin sanal paradan sonra çıkan, alternatif olarak görülen bir nevi “fakirin umudu :D”, “Al abi 1 yılda kesin zenginsin :D” gözüyle bakılan (nitekim zengin edenleri de oldu) tüm sanal paralara verilen genel bir tanımdır.
Exchange : -“abi nedir bu Exchange”, arkadaş tepkisi:
– “exantirig(exantrik) exantirig konuşma ne o” cevap:
– “abi coinleri aldığımız site işte hani paribu, koineks, koinim, BtcTurk’te hesap aç” denilen yerlerin tamamıdır. Devletlerden bağımsız ve özgün al-sat platformudur.
ATH : Bir coinin fiyatının çıktığı en yüksek seviye, herkesin satmak istediği yada “ah şu fiyattan satsaydım” dediğimiz yer ama genelde yeni yatırıma başlayanların da alış yaptığı nokta :)… Yani; bir coinin (kripto paranın) tarihinde gördüğü en yüksek fiyatıdır.
Dip : Herkesin almak istediği noktadır. 🙂 Gece yatarken büyük umutlarla girdiğimiz alttan al emri, sabah kalktığımızda bir bakmışız ki Alttan alış emri verdiğimiz noktaya gelmeyip aksine ATH’ye fırlamış coin ve arkasından gelen büyük pişmanlık yada “ ohhh ne güzel aldık dipten” deyip coinin yüzde 50 daha gerilemesi yani Dip’in Dip’i yapması durumudur. Özetle; Bir coinin aylık, yıllık istatistiklerine bakıldığında gördüğü en düşük fiyatıdır.
Arbitraj : İki ülkede de banka hesabınız varsa yaşadınız… Ama yoksa hele ki çok paranız yoksa sadece Hakkında konuşabildiğiniz arada sırada “swift” mi yapsak, Almanya’daki akrabaya para göndersek sonra buradan çeksek de kazansak” diye muhabbetini çevirdiğimiz fakat sadece lafta kalacak olan durumdur. Özetle; iki borsa arasında aynı coinin fiyat farkıdır. Örnek; 1 BTC Bitstamp borsasında TL değeri olarak 60.000 lira ve aynı zamanda Türkiye’deki borsada 65000 TL ise, Bitstamp borsasından BTC alıp Türkiye’deki borsadan 65000 TL ye satıp 5000 TL kar elde etme durumudur. Göründüğü kadar kolay bir durum değildir, zamanlama ve takip çok önemlidir.

Satoshi : Kim bu Satoshi? Bitcoini çıkartan adam,grup,yönetim,şirketler,devletler artık hangi teoriye inanırsınız o size kalmış ama Bitcoinde, virgülden sonraki rakamların adına satoshi denilmektedir. Sizce de çok Megalomanca değil mi ? 😀 Allahtan Lidyalılar daha normal kişilermiş. Örnekleme yapalım; 0.00012345 BTC demek, 12345 Satoshi demektir. Yani Türk lirasının kuruşu, doların centi ile aynı manaya gelmektedir.
HODL&HOLD : Nedir bu “hodl” google translate gir çevirmiyor oraya bak buraya bak yok… Bir şey var bunda abi yanlış yazmışlar sanki…! Şairin burada bize anlatmak istediği şey; “tutun” kardeşler tutun..! zararda satmayın yükselecek ya da bekleyin zengin olun diyor… Yani; geleceği olan bir coin satma bekle anlamını taşımaktadır.
Chart : Bir TÜRK size “chart” diyorsa direkt olarak onu “niye grafik demiyorsun” diye tersleyebilirsiniz. Bu kadar da yabancı özentisi olmaya gerek yok bence de…
Stop Loss: Daha fazla kaybetme, zararını durdur, bu coin kısa vadede çıkışa artık geçmeyebilir, yüzde 10-20-30 zarar noktalarını belirle ve grafik sandığın gibi yukarı hareket etmez de, aldığın fiyatın aşağısına inerse belirlediğin zarar noktasından “sat” anlamını taşır. Genelde stop loss herkesce kullanılmaz çünkü her coinin trendi yükseliştir ve yatırımcıların çoğu bir coinin aldığı fiyattan aşağısına inerse “Hodl” yapar ve beklemeye devam eder.
Balina : Büyük balık küçük balığı yer deyip aklımıza bile getirmiyoruz olan yerlere yaklaşmıyoruz bununla birlikte oltalara da gelmiyoruz nemo gibi akıllı oluyoruz :D… Balina, büyük çaplı yatırımcı istilasıdır. Yani bir coinin değerini artırmak için toplanılıp o coine yüklü yatırımlar yapılıp değeri arttıktan sonra satılıp çıkılması durumudur. Bu durumda coinlere “pump” yapılmış olur, çok kısa sürede değeri oldukça artar. Yüksek seviyeden satılmaya karar verilen coinler haliyle grafiğin doğal dengesini bozduğu için eski durumuna gelmek ister. Böylelikle de “dump” olmuş olur.
Buy: Satın al emrinin gerçekleştiği yerdir.
Sell: Sat emrini gerçekleştirdiğimiz bölümdür.
Yeni başlayanlara tavsiyem, lütfen herkesin söylediği tüyolara ve sinyallere kendiniz tarafından bakıp incelemeden almayın, canınız yanar… Girin internete araştırın, bu iş araştırma işidir… Bol bol okuyun google amcaya, sosyal medyalara, forum sitelerine sorun, soruşturun… Acele etmeyin, fırsatı kaçırdım diye düşünmeyin… Çok değil, iki saat sonra bir fırsat çıkar karşınıza, kripto para piyasası adım başı yeni bir fırsat doğuruyor bunu lütfen aklınızdan çıkarmayın. Projesi sağlam olmayan Altcoinlerden uzak durun, yeri vakti geldiğinde bitcoinden de uzak durun. Önemli olan alırken kazanmaktır. Bir daha ki yazımda görüşmek dileği ile herkese iyi Al-sat’lar =)…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen buraya adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.