Kripto Para Nedir ?

0
1394

Kripto para en kısa tanımıyla ana mantığında Blockchain teknolojisine sahip olan ve global bir network ağına internet üzerinden erişim sağlayan son teknoloji bir bilgisayar yazılımıdır. Yani bu sistem Matematiksel işlemler üzerine kurulu bir teknolojidir de diyebiliriz. Kripto paraların üretimi aşamasında yapılan algoritmalar oluşturulurken önceden belirlenen bir oranda üretimdeki kesinti esas alınmaktadır. Yani bu sanal para üretilirken düşünülen asıl mantık kripto paradan sınırlı sayıda üretilmesidir. Bu sayede bu parasal sistemin değeri daha yüksek olmaktadır. Tıpkı dünyada çok olan ya da işlenmesi kolay olan kaynakların ucuz, daha az bulunan ya da üretimi zahmetli olan değerli madenler gibi çeşitli ürünlerin pahalı olması şeklinde de düşünebiliriz.

Bu nedenle de sanal ortamın en değerli madenleri ise kripto paralardır diyebiliriz.

Kısacası bir firma kendisine özel sanal parasını üretir ve piyasaya sunarsa ve buna diğer insanlarda ilgi gösterip yoğun bir şekilde kullanmaya ve yatırım yapmaya başlarsa oluşturulan bu dijital para daha değerli olur ve üreticisine daha çok para kazandırır. Bu kadar kazançlı olmasında dolayı da günümüzde internet üzerinde Euro, Dolar, Tl ya da diğer para birimleri gibi kullanılan yaklaşık 700’den fazla coin bulunmaktadır. Üstelik bunlar yasal ve resmi paralardır.

 

Geçmişten Günümüze Kripto Para

Geçmişte insanların madeni paraları kullandıkları bilinmektedir. Ürünlerin fiyatları arttıkça daha çok madeni para gereksiniminin olması ve bu paraları hem taşımanın hem de saklamanın zorlaşmasıyla birlikte kağıt paralar üretilmeye başlamıştır. Günümüzde de geçmişte satılan ürünlerin fiyatları arttı ve bu nedenle daha çok paraya ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yüksek kazançlar elde eden kişilerin paralarını saklamak ya da güvenliğinden emin olmak gibi bir sorunları da vardır. Bankalara yatırılsa bile paralarınız gerçekten güvende midir? Bu sorunun cevabına net bir şey söylemek mümkün değil. Bunun için de insanlar daima daha ileri teknolojiler bularak hep olanı daha iyi ve güvenilir bir hale getirmeye çalışmaktadırlar. Bu nedenle de daha farklı algoritmalara sahip sanal paraları üretme girişimine kalkışmışlardır. Bu sistemin ne kadar güvenli olduğu ya da ne derecede yaygınlaşacağı ilerleyen yıllarda tam netlik kazanacak. Ancak kripto paralar devamlı para akışı sağlamak ve bunu hızlı bir şekilde gerçekleştirmek isteyenler için çok faydalı olacağa benziyor.

Kripto Paranın Avantajları

Normal hayatta kullandığımız paralar nasıl devletin öngördüğü makinelerle üretiliyorsa kripto para olarak adlandırılan bu sistemdeki mikro düzeydeki paraların da aynı şekilde belirli makinelerle basımı gerekmektedir. Genel mantık olarak kripto para bilgisayarınıza kendine ait özel içeriği olan bir sayıyı aratıp buldurmanız üzerine dayalıdır. Kullanılan bu sayıyı özellikli yapan tarafsa bulunmasının neredeyse imkansız olması ve gün geçtikçe yapılan yeni algoritmalarla da imkansızlaştırılmaya çalışılmasıdır.

İnsanlar gün geçtikçe daha çok güvenliğe önem vermeye başlıyorlar ve bu nedenle de kripto paralar insanlar tarafından oldukça cazip gelmeye başlamaktadır. Peki insanların isteğine göre değerlendirilebilen ve git gide üretimi daha da zorlaştırılan kripto paraların avantajları nedir?

– Kripto paraların en büyük avantajlarından birisi iki kişi arasındaki para akışının ücretsiz olarak sağlanmasıdır.

– Haftanın her günü kesintisiz ve özgür bir şekilde kullanabilirsiniz.

–  Kredi kartı gibi olmasının yanında daha avantajlı ve güvenilir bir sistemdir.

Bunların yanında kripto para yeni ve idealleri güçlüyse size oldukça yüksek getiriler sağlayan güzel bir yatırım aracı olabilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen buraya adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.