Fons A.Ş. ‘De Son Durum Nedir, Türkiye’de Mağdur Artacak mı ?

1
1662
Fons Aş Son durumu (Risk)

30.000 kişiye iş imkanı hedefi ve #SÖZ etiketiyle yatırım modeli olarak İzmir’de faaliyet göstermeye başlayan Fons A.Ş.’de işler istenildiği gibi gitmiyor.

Çiftlikbank, Anadolufarm ve Detay Maxinet facialarından sonra Fons A.Ş.’nin de geçtiğimiz 2.5 ay öncesinde banka hesapları Devlet tarafından el konuldu ve o günden bu yana yatırımcılar alacaklarını alamadıklarından ciddi anlamda mağdur yatırımcı kitlesi ortaya çıktı. Bu tarz yatırımların bedelleri genelde kredi çekerek sağlandığından, binlerce vatandaş maalesef son mermisini de tükettiğinden çaresizlik içinde blokelerin kalkmasını ve şirketlerin iyi niyet gösterip ödeme yapmasını beklemektedir. Vatandaşların bir umut kapısı olarak gördüğü yatırım modellerinde yaptıkları hataları “çaresizlikten kaynaklı zarar kurtarma refleksi” olarak adlandırabilirim. Çünkü yatırımcı bir umut, ekmek kapısı, eski kredi borçlarını silmesine olanak veren “fırsatlar” olarak bu tarz yatırım modeli şirketlerini tercih etmektedir. Kredi çekerek yaptığı yatırımının bir kısmını veya hiç birini alamayarak daha sonra çıkan veya takip ettiği bir başka yatırım modeli şirketi için “zarar kurtarma, bir kurtuluş” iç güdüsüyle ister istemez bir kredi daha çekerek veya kişisel borçlanarak yatırım yapmakta ve maalesef o şirketten de zarar görmektedir.

Fons A.Ş.’nin diğer yatırım şirketlerinden bir farkı yatırımcıların yatırımlarını Banka hesapları yoluyla göndermesidir. Yani ortada bir kanıt bulunmakta. Diğer yatırım modellerinde her yatırımcı maalesef resmi banka hesapları yoluyla yapmadığından ispatlama veya mağduriyetini, mağduriyet miktarını ortaya çıkarma konusunda zorluklar yaşayabilir. Tabi ki bu durumu bir umut ışığı olarak görebilir yatırımcılar. Çünkü Fons A.Ş. diğer şirketler gibi ofisleri basılmadı (bilgimiz kadarıyla), dosyalarına el konulmadı, şirket ortakları gözaltına alınmadı ve ofisi mühürlenmedi. Şu an blokelerin kalkıp kalkmayacağı konusunda kimseden bir görüş maalesef yok. Şirket ortaklarının blokelerin kalkacağı konusunda kararlı duruş sergilediği aldığımız önemli bilgiler arasında. Özellikle sorumlu Bakanlık müfettişiyle görüşme halinde oldukları, istendiği zamanda , istenilen belgeleri şirket avukatları aracılığıyla ve bizzat kendileri aracılığıyla da götürdükleri, bu yüzden veremeyecekleri hesaplarının olmadıkları konusunda açıklama yaptıkları, sosyal medyayı kullandıkları, telefonlara genellikle cevap verdikleri, yazılan mesajlara cevap verdikleri, şirket ofisinin açık olduğu ve ortaklardan en az bir tanesinin ofiste bulunduğu v.b. ayrıntılar yatırımcılar için olumlu bir izlenim uyandırdığı  görüşüne varılabilmektedir. Tabi ki önemli olan husus şu ki; bu tutumun dürüstçe yapılıyor olmasıdır. Blokelerin olması şirketin bu tarz tutumunu meşru kılmayabilir yatırımcıların gözünde önemli olan blokeler  kalktıktan sonra ki şirketin verdiği vaatleri ve sözleri konusundaki tutum ve davranışları olacaktır. Maalesef geçmişte olumlu bir örnek bulunmuyor. Kredi borçları artıyor, evlere icra mektupları geliyor, kişisel alacaklılar kapılara dayanıyor… İnsanların sabrının tükendiği açıkça ortada. Bloke kararının da genel seçim dönemi öncesine denk gelmesiyle geciktiği düşünülebilir.

Fons A.Ş.’de resmi süreçler devam ediyor. Blokeler kalkmadı. Kalkarsa şirket meşruiyetini kısmen de olsa ispatlamış olacak. Kalkmazsa sonuç maalesef ponzi sistem olarak görülecek ve şirket ortakları için suç duyurusunda bulunulacak. Fakat şu noktayı vurgulamak istiyorum; hukukta hakkında hüküm verilmeyen kimse suçlu olarak görülmez. Bu yüzden şirketin şu an denetlemesinin devam ettiğini, olumlu veya olumsuz bir kararın çıkmadığını, bu yüzden bu süreç içerisinde şirket hakkında etik ilkeler gereği olumlu veya olumsuz söylemler, ithamlar, ön yargılar, iftiralar atmanın doğru olmadığını belirtmek istiyorum. Diğer bir yandan ise yatırımcıların gün geçtikçe mağduriyetinin arttığını, dayanacak güçlerinin olmadığını ve bir an evvel resmi bir açıklamanın da yapılması gerektiğini önemle vurgulamak istiyorum.

Sonuç itibariyle, bu tarz yatırım modellerinin ismi ne olursa olsun devlet eliyle köklü yaptırımların ve anayasal düzenlemelerinin gelmesi gerektiği açıkça ortada. Çünkü insanlar kaybın karşılanması psikolojisiyle yatırım yapmaya ve kaybetmeye devam edecek. Toplumsal refah ve huzuru için kapsamlı çalışmaların yapılması, özellikle fon toplayan şirketlerin denetimlerinin sıklaştırılması, bu firmalara özgü devlet organlarında departmanlar kurulması yeni mağduriyetlerin önüne geçmesi için gerekli olduğuna inanıyorum.

 

Fons A.Ş. umarım blokeleri kaldırmayı başarır, iyi bir örnek olur ve projelendirdiği ticari faaliyetlerini yerine getirmeye başlar ve kendilerine güvendiği yatırımcılarına karşı sorumluluklarını yerine getirir.

Saygılarımla..

 

1 Yorum

  1. Sizi allah nasıl biliyorsa öyle yapsın hiç bisey demiyorum bu dünyada ve ahirette iki elim yakanızda siz beni nasıl yaktınız allahtan dilerim sizde öyle yanın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen buraya adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.