Dünya’nın İlk Devlet Destekli ICO’su “PETRO”

0
1177
Venezüella- Petro- ICO

Venezüella hükümeti, Ethereum (ECR20) tabancı “Petro” token ICO’su yayımlarak yatırımcılardan yaklaşık 5 Milyar Dolarlık yatırım talebi beklediklerini açıkladı.

Venezüella hükümeti diğer ICO duyurularında olduğu gibi aynı yapı ve taslak üzerinden Whitepaper hazırlayarak şu açıklamalarda bulunmuştur;

“Petro, petrol varlıklarının desteğiyle Venezüella Devleti tarafından vatandaşların doğrudan katılımına açık bağımsız, şeffaf ve açık bir dijital ekonominin gelişimi için bir öncülük yapan egemen bir kripto varlık olacaktır. Ayrıca gelişmekte olan ekonomiler arasında gelişme, özerklik ve ticarete katkıda bulunan daha adil bir finansal sistemin büyümesi için bir platform görevi görecektir. ”

Petro kripto paranın petrol rezervleri (Dünyada ki en büyük petrol rezervlerinin bulunduğu ülke olarak bilinmektedir) tarafından ne kadar ve nasıl desteklenecek? sorusu ilk akla gelen husus.  Bu konuda net bir cevap  şu an da verilmemekle birlikte, kripto para borsalarında işlem görmeyi planladıklarını açıkça belirtmedikleri fakat Petro’nun “direktifleri yerine getirmek için gerekli özelliklere sahip olacağı” vurgusu yapıldığı ve Ethereum’un üstünde çalışan ve tamamen devlet destekli yasal statüler içerisinde yönetilebilen bir kripto para projesi olacağı anlaşılmaktadır.

Venezüella hükümeti, Petro’nun ülkede ve yurt dışındaki kullanımını teşvik edeceğini ve aynı zamanda vatandaşlarının Petro ile kazançlar elde edebileceğini bildirmiştir. Bu konuyla alakalı olarak da “Petro’nun iç pazarda kullanılmasını teşvik etmekte ve dünyadaki kabulünü teşvik etmek için çaba harcamaya kararlıdır.” Açıklaması yaparak “Petro” konusunda iddialı oldukları gözlenmektedir.

Şubat ayından başlayacak olan satış öncesi süreçte Her 1 Petro karşılığında 60 ABD dolar ödenerek ICO ya katılım sağlanacağını ve Venezüella hükümetinin bu satışlardan yaklaşık 5 milyar dolar kazanmayı umduklarını ve bunun halka açık bir yatırım modeli olarak Dünya’da bir ilk olduğunu belirtmiştir.

Elde edilecek olan gelirlerin yaklaşık % 55’i (tüm tokenlerin satılması durumunda) yani  2,5 milyar dolarının, “Petro’nun kullanımına verilen destek”  gerekçesi adı altında Venezüella hükümetinin gelir fonuna aktarılacağı bilgisi verilmiştir.

Sonuç olarak, Dünya’da ilk olarak bir ülkenin kripto parayı açıkça desteklediğini ve daha ileriye giderek direkt devlet garantili “Petro” isimli kripto para için “ICO” çıkartacağını görmekteyiz. Buradan yola çıkarak, bu zamana kadar çıkan ICO’lar arasında devlet desteği ve garantisi olması yönüyle “Petro”nun, yatırımcılar için en güvenilir yatırım kaynağı olacağını söyleyebiliriz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen buraya adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.