Çiftlik Bank Güvenilir mi?

3
2388
Çiftlik Bank

Çiftlik Bank Güvenilir mi?

Yaklaşık 1-1.5 yıldır yatırım faaliyetlerini sürdüren Çiftlik Bank üzerinden son günlerde olumsuz gazete haberleriyle karşılaşmaktayız. Tabi ki çıkan haberlerin hepsine inanmak ön yargıdan öteye gitmez fakat “yatırımsal network marketing” alanında geçmişten bugüne yaşadığımız olumsuzlar ve maddi kayıplar bizleri biraz daha temkinli yaklaşmamıza sebebiyet veriyor.

Yazımızı yazarken önyargıdan uzak sadece bir fikir alışverişiyle ve biraz da eleştirel bakış açısıyla yazmaya özen gösterdik. Bu yüzden yanlış anlaşılmadan sorgulanmasını ümit ediyoruz.

Çiftlik Bank yasal mı?

Bu konuda biz yatırımcı adayları olarak soru işaretleri içerisindeyiz. Çünkü Çiftlik Bank 10.000 TL sermayeyle kurulan KKTC kökenli bir firmayken şu anda öz sermayesini  milyarlarca liraya çıkarmış durumda. Özellikle son 3 aya bakıldığında 400 binlere varan bir yatırımcı potansiyeliyle karşı karşıyayız. Öyle ki bu sayı ister istemez şüphe uyandırıyor. Özellikle vergisel konularda nasıl bir politika izledikleri düşündürücü. Çünkü iddialara bakıldığında bir üretim var aynı zamanda alınan gayrimenkullerde var.

Çiftlik Bank Fabrikası

10 bin dönüm üzeri taşınmaz mallardan bahsediyoruz. Bu taşınmaz malların da fotoğrafları yayınlanmakta ve yatırımcılara güven aşılamakta. Özellikle son zamanlarda ünlü televizyon kanallarında çıkan reklamları ve Bloomberg gibi sayılı finans kanallarında çıkan röportajlar yatırımcı adayının işletmeye olan güvenini pekiştiriyor.  Fakat bu gayrimenkullerin şirketin üzerine olmadığı, şirketin CEO’sunun üzerine olduğu bilgisi var. Bunun yatırımcılar açısından olumsuz bir durum olduğu aşikar çünkü bir oyun şirketi adı altında hayvancılık sektöründe yatırım yapmanın ikilem yaratacağı ve yasal mercide olası mağduriyet durumunda yatırımcıların kendilerini kanun karşısında savunamayacağı endişesi uyandırmakta. Bu durumu şöyle örnekleyelim; Şirketin ismi Fame Game Software Ltd . Yatırımlarımızı yaptık ve her şey yolunda devam ediyor. Firma ödemeleri durdurdu ve samimiyetinden ödün verip kaçma eğiliminde bulundu. Biz yatırımcılar olarak hak talep etmek ve zararımızı çıkarmak istiyoruz. Yasal mercilere başvuru yaptığımızda “biz oyun firmasından hayvan satın aldık” mı??? Diyeceğiz…. Çünkü adı üstünde bir oyun. Ve bu oyunda bir çiftlik kuruyoruz ve hayal  ettiğimiz çiftliği kendi sermayemizle inşa ediyoruz. Bir tosun alıyoruz, tosunun beslenmesi için gereken yem ve ambar gibi ihtiyaçlarını karşılıyoruz ve ondan verim almak için bir çiftlik alanı oluşturuyoruz. Bu sanal çiftlikten elde ettiğimiz paraları da gerçek olarak banka hesaplarımıza istiyoruz. Yasal mercilere başvuru yaptığımızda biz nasıl bir yol izleyeceğiz??? Şirket oyun firmasıydım ama işlerim yolunda gitmedi bu yüzden iflas ettim diyebilir. Çünkü dışarıdan yatırım alındığına dair bir belge var mı şahsen bilemiyorum varsa da size iş anlatan arkadaşınıza lütfen sorun. Çünkü herkes cüzi bir miktara şirket açabilir ve olmadı deyip kapatabilir. Şimdi toplanan paralarla yapılan icraatlar, satın alınan gayrimenkuller şirket adına mı alınıyor ? Bu durum irdelenmeli. İddialara göre alınmıyor. Şayet böyle bir durum var ise yatırımcılar için risk faktörü artıyor maalesef.

Çiftlik Bank yatırım modeli için yorum…

Aslında Çiftlik Bank hakkında düşüncemiz çekimser. İddialara yanıt üslubu ve belge gösterilmesi çok önemli diye düşünüyoruz. Şayet haberlere çıkan iddiaların aslı olması durumunda binlerce kişinin mağdur olacağı daha da önemlisi hayal kırıklığına uğrayacağı ortada. Sektörel güven açısından insanlar artık bu tür organizasyonlara yatırım yapmaktan çekineceği aşikar. Bir firmayı yerden yere vurmanın ilk etapta yanlış olacağını düşünüyoruz. İzleyip görelim. Bu haberlerin olgunlaşması ve sonucu 2-3 ay içerisinde karşımıza çıkacaktır.

3 YORUMLAR

  1. Bende bir çiftlik kurmak istiyorum,içinde ineklerim olsun,koyunlarım olsun,ama aynı zamanda coinlerim olsun,ama aynı zamanda villam olsun,Her yerim parayla dolsun bütün insanlar mutlu olsun.:))

    Not:Eskilerden bir Abin,Site Güzel tebrikler Başarılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen buraya adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.