Blockchain Nedir ?

0
964

Bitcoin sisteminin internet ortamında yer almasıyla birlikte hayatımıza girmeye başlayan Blockchain son dönemde en çok konuşulan ve merak edilen konulardan birisi haline geldi. Biz de insanların bu konu hakkında takıldıkları sorulara cevap niteliğinde olması amacıyla bu yazımızda Blockchain’in ne olduğu hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağız. Uzun zamandır Bitcoin’in finansal bir değer olmasına bağlı olarak daha popüler olması ve Blockchain’i arka planda bırakması artık günümüzde daha farklı bir hal aldı ve Blockchain eskiden bulunduğu pozisyondan daha farklı yerlere gelmeye başladı.

Blockchain’i kısaca tanımlamak gerekirse şifrelenmiş olarak işlem takibi yapan bir dağınık veri tabanı sistemi olarak adlandırabiliriz.

Tanımdan da az çok anlaşılabileceği gibi birbiri ardına dizilen zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilme özelliğine sahip ancak kırılamayan Blockchain teknolojisi, belirli bir merkeze bağlı olmadan özgür bir şekilde işlem yapabilme imkanı tanımaktadır. Bu özelliği ile Blockchain üzerinden yapılan işlemler direkt olarak alıcı ile satıcı arasında daha güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Blockchain işlemler yapılırken herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadığı için piyasa hali hazırda bulunan diğer sistemlere muhalif bir teknoloji ağıdır. Bunun yanında günümüzde birçok banka ve çeşitli işlerle ilgilenen çok sayıda internet kullanıcısı e-ticaret, dosya paylaşımı ve haberleşme gibi işlemlerini gerçekleştirmek için Blockchain’i kullanmaktadırlar.   

Blockchain’in Gelecekteki Yeri

Günümüzde hızlı bir şekilde yayılan ve daha da gelişen bir teknoloji haline gelen Blockchain’in interneti temelden değiştirebileceği ve dijital bir kimlik haline gelerek daha etkili bir şekilde kullanılabileceği görüşü oldukça yaygındır. Üstelik dünya genelinde bu sistemi çok farklı kullanan kişiler de mevcuttur. Örnek vermek gerekirse Edurne ve Mayel isimli bir çift 1 Aralık’ta gerçekleştirdikleri evliliklerini herhangi bir devlet kurumunun onayıyla değil Blockchain üzerinden gerçekleştirerek bu alanda bir ilke imza atmışlardır.

Görüldüğü gibi her çeşit alanda çok kolay bir kullanım imkanına sahip olan Blockchain sistemi günümüzde olduğu kadar gelecekte de çok yaygın bir kullanım ağına sahip olacak gibi görünüyor.

Bunların yanında günümüzde finansal teknoloji girişimlerinin hızlı bir şekilde artmasına bağlı olarak gelirleri büyük bir tehdit altında olan eski sisteme sahip bankaların da artık kendilerini güncelleme yoluna giderek Blockchain’den faydalanmaya başlamışlardır.

Yapılan birçok araştırma sonucunda da 2022 itibarıyla bankaların tümüne yakınının Blockchain’i kullanması halinde giderlerini 15 ile 25 milyar dolar arasında değişen rakamlar dolayında azaltabileceği belirtilmektedir.

Peki Blockchain’in giderek yaygınlaşıyor olması en çok kimin işine yarayacak?

Yazımızın genelinde de belirttiğimiz gibi Blockchain’in ilerleyen zamanlarda iyi bir şekilde kavranması gereken en önemli ve bir o kadar da faydalı teknolojilerden birisi olduğu net bir şekilde görülmektedir. Ayrıca bankalar ya da diğer finans işleriyle ilgilenen firmaların gerek daha güvenli bir sisteme sahip olmak gerekse de ciddi miktarlarda sağlayacakları maddi tasarruflar sebebiyle Blockchain sistemini yaygın bir şekilde kullanacakları bariz şekilde anlaşılmaktadır. Bunun yanında Blockchain sisteminin bu derecede gelişecek ve yaygınlaşacak olmasının bu sistemin temellerine dayanan Bitcoin ve diğer muhalif sistemleri ne derece etkileyeceği tam olarak çözümlenememektedir. Tüm bunlara ek olarak devletlerin Blockchain sistemini çeşitli vatandaşlık hizmetlerinde ya da diğer kamu işlerinde kullanması beklenmektedir.

Eğer sizde bu yeni teknolojiden faydalanmak istiyorsanız blockchain.info, blockchain.com ya da onename.com gibi siteler üzerinden giriş yaparak siz de Blockchain’in faydalarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen buraya adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.