Bitcoin ve Altcoin Nedir ?

0
916
Bitcoin

Bitcoin Nedir? 

Günümüzde birçok insan tarafından yaygın bir şekilde kullanılan dijital para birimi Bitcoin en genel tanımıyla herhangi bir merkez bankası, firma ya da resmi kuruluş ile bağlantısı bulunmayan ancak tüm ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen ve işlemler sırasında herhangi bir hizmet aracı kuruma gerek duymadan transfer işlemlerini gerçekleştirebilen bir tür dijital para birimidir. Bu yönüyle tüm dünyada giderek popülerleşmeye başlayan Bitcoin küresel finans piyasasında Euro ve Dolar’a ciddi bir rakip olarak görülmektedir. Bitcoinin gelişim tarihine bakıldığında ise bu dijital para birimini ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından denenmiştir. Bunun yanında Amerikan Merkez Bankası’nın 2008 yılında yaşadığı büyük sorunlar sonucunda girdiği sıkıntılı dönemlere çözüm olması amacıyla parasal genişleme yoluna gitmesi de yeni bir finansal ihtiyaç ortaya çıkarmıştır. İşte tam da bu ihtiyaca çözüm olması amacıyla dijital para birimi piyasaya sürülmeye başlanmıştır. Ancak bu noktada paranın tekrar tekrar kullanılması sorunu ortaya çıktı. Buna çözüm olarak da daha güvenilir bir alışveriş imkanı için Bitcoin sisteminde Block Chain isimli bir bilgisayar ağı kullanıldı. Bitcoin para sisteminin günümüzdeki güncel algoritma geliştirmesi ise Gavin Andresen tarafından yapılmıştır. Ekim 2009 tarihinde alınan kararla da 1 Dolar’ın karşılığı olarak 1,30903 Bitcoin belirlenmiştir. Bitcoinin kısaltması ise BTC şeklindedir.

Bitcoin ile dünya genelindeki ilk alışverişi Laszlo Hanyecz isimli Floridalı bir programcı 10000 Bitcoin karşılığında iki pizza alarak Mayıs 2010 tarihinde yapmıştır.

Bitcoin ile dünya genelindeki ilk alışverişi Laszlo Hanyecz isimli Floridalı bir programcı 10000 Bitcoin karşılığında iki pizza alarak Mayıs 2010 tarihinde yapmıştır.

Bitcoin’in Piyasadaki Değerini Belirleyen Etkenler 

Genel olarak Bitcoin’in parasal değeri ihtiyaç ve miktar oranı dikkate alınarak genel piyasa koşulları kapsamında belirlenmektedir. Kısacası insanların talepleri arttıkça fiyat yükselmekte ve azaldıkça da düşmektedir.

Bitcoin Devri

Bitcoin’i Nasıl Kullanabilirim? 

Bitcoin’i kullanmak oldukça basittir. Bitcoin’i internet bağlantısı kurarak, kimlik bilgilerinizi vermenize gerek kalmadan oluşturabileceğiniz bir ya da birden çok sanal cüzdan üzerinden para alıp satın alarak alışverişleriniz için kullanabilirsiniz. Üstelik bu sistemde başka birisine para transferi de yapabilmeniz mümkündür. Dünya genelinde birçok mağaza ve restoran yaygın bir şekilde Bitcoin kullanmaktadır. Bu mekanlarda Bitcoinlerinizi rahatlıkla harcayabilirsiniz. Bunun dışında Paypal, Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak tanımış olduğu için bu platform üzerinden de Bitcoin harcamalarınızı yapabilirsiniz.

Bitcoin ile alışveriş yapılan bir işletme

Altcoin Nedir ? 

Altcoin, Bitcoin’in daha ileri seviyelere ulaşması ve buna bağlı olarak şifreleme işlemlerinin daha karmaşık bir hal almasından dolayı ortaya çıkarılan bir Bitcoin türevidir. Ancak Bitcoin’e göre daha zayıf olan Altcoin henüz tam anlamıyla gelişim sürecini tamamlayamadığı için çok fazla yaygın değildir. Farklı bir algoritmaya bağlı olarak üretilen Altcoinler hızlı bir şekilde gelişim aşamalarına tabi tutulmasının yanında Bitcoin’e göre oldukça geridedir. Bu nedenle 200’e yakın Altcoin algoritması olsa da her alanda Altcoin kullanma imkanınız olmayabilir.

Bunun yanında sahip olduğunuz Altcoinleri Bitcoin’e çevirme imkanına da sahipsiniz.

Bazı Alt Coinler

Altcoin’in Faydası Nedir?

Altcoinlerin kolay kullanım imkanının yanında en büyük faydası bize farklı seçenekler sunuyor olmasıdır.

Ayrıca bu sistemde birçok farklı coin takibi yaparak bunlar üzerinden kar elde edebilir ve ticarette kullanabilirsiniz. Bunların yanında altcoin için özel alet üretimi yapılamadığından dolayı evinde madencilik yapan herkesin bu işten kazanç elde edebilmesi de altcoin kullanıcıları için faydalı bir özelliktir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen buraya adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.