Affiliate Marketing

0
1194

İnternet üzerinden acaba birikimimle ne iş yapabilirim? Paramı nasıl değerlendirebilirim? İnternet üzerinden ek iş yapabilir miyim? şeklinde soruları hepimiz sorarız ve araştırma yaptığımızda sıkça Affiliate marketing ile alakalı para kazandırmaya yönelik yerel ve yurtdışı kaynaklı firmaların reklamlarının karşımıza çıktığını görmekteyiz. Peki affiliate marketing nedir ve yatırım yaparken bu sektörle alakalı nelere dikkat etmeliyiz onlara kısaca değinelim.

Affiliate Marketing, Network Marketing  ticaret modelinden esinlenerek oluşturulmuş, fiziki bir ticari ürünün olmadığı yani tavsiye pazarlamaya gerek duyulmadığı, mevcut firmanın vaat ettiği kar marjını kabul ederek sadece parasal olarak yatırım yapılarak günlük, haftalık veya aylık düzenli gelirle yatırım miktarına karşılık alınan ve network marketing sistemlerinin kullandığı matematiksel algoritmalar sayesinde isteğe bağlı olarak yatırım yapmayı düşünen farklı insanları bu yatırım sistemine dahil ederek ayrıca ek gelir kazanma olanağı sağlayan ticari literatürde legalliği konusunda halen tartışma konusu olmaya devam eden bir kazanç sistemidir. Görüldüğü üzere affiliate marketing karmaşık bir yapıya sahiptir. Çünkü sıkça Ponzi, Titan, Saadet Zinciri gibi yakıştırmalara maruz kalır. Bu yüzden çoğu ülkelerin yasal mekanizmaları bu tarz yatırım modelleriyle halka açılan şirketlerin varlığından şüphe duymakta ve bu saydığım yakıştırmalara dayanarak yasa dışı sistemler olarak kabul etmektedir

Affiliate marketing; ortalık programı, yatırım networkü veya yatırımsal network marketing olarak da kullanmaktadır. Bir iş görüşmesi yaptığınızda bu iş ne üzerine diye sorarsanız bu üç seçenekten biri karşınıza çıkabilir fakat işin doğası ve yapısı aynıdır.

Peki her affiliate marketing firması yasadışı mıdır veya her ortalık programı sistemi ponzi midir?

Tabi ki hayır. Günümüzde özellikle ülkemizde halen normal network marketing ticaret modeli saadet zinciri olarak tanımlanmaya devam etmektedir. Bu yüzden böyle bir ortamda insanlara affiliate marketing yatırım firmalarını anlatmak oldukça zordur. Aslına bakıldığında haklı görülebilecek birçok gerekçe mevcuttur. Çünkü yaklaşık 4 yıldır işe başlayışından günümüze kadar ilerleyen, gelişen, gücüne güç katan bir firma örneği yok denecek kadar azdır. Genelde 1-2 yıl arası gerekçesiz olarak firmalar sistemi kapatmış ve insanları mağdur etmiştir. O zaman aklımıza şu soru gelmektedir; Bu sektör gerçekten titan mı yoksa ben mi yatırım firması olduğuna inandım? Evet.. bu soruya cevap vermek için sanırım önce tabiri caizse “kazık yemek” gerekecek. Çünkü bir çoğumuz gerçek bir iş yaptığını iddia eden ama özünde sadece matematiksel algoritmanın gücünü kullanarak sistemin doruk noktasına ulaşıp sonrasında kaçıp gitmeyi bekleyen şirketlere yatırım yapmış olduk. Üzücü ama maalesef gerçek… Çoğumuz özellikle reklamlar, tanıtım sitelerinden ve sosyal medyadan aldığımız yüzeysel bilgilerle işe girmekteyiz, başkalarını göz göre göre zengin eder sonrasında “bütün borçlarımı ödeyeceğim” hayaliyle kredi üstüne kredi çekip daha da borçlu duruma düşeriz ve yatırıma dahil ettiğimiz yakınlarımıza karşı mahcup duruma düşer ve güven kaybederiz.

Sonuç şu ki affiliate marketing sektöründe yatırım yaparken öncelikle sponsorumuzun donanımına, sektör bilgisine, samimiyetine, üslubuna, yaklaşım tarzına ve anlatımına çok dikkat etmemiz gerekir. Şirketlere yatırım yapmadan önce mümkünse ofislerine gidilmeli, işin mantığı irdelenmelidir. Böyle bir imkan yoksa sizi tanıştıran kişinin bu özelliklere sahip olması çok önemlidir. Sponsor bu işin yönü ve rotasıdır. Bilgili, takipçi ve dürüst bir sponsor şirketin geleceğini iyi kestirebilir ve gerektiğinde sizlerin yatırımını durdurarak önlem alır. Ek Gelir Kazanı olarak sizler için gelecek gördüğümüz şirketleri tanıtmaya ve hesap oluşturarak takibini yapmaya bir nevi sizlere süpervizyon olmaya karar kıldık. Yazılarımızı takip ederek doğru şirketlerde ve zamanında yatırım yapma fırsatı bulabilir, risk ölçütünüzü en aza indirgeyebilirsiniz.

Gerçek bir işte yatırım yapmanız dileğiyle…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen buraya adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.